Dokonale ugrilovaná ryba v grile

Je tu sezóna rybačiek a príjemných posedení s udicami pri vode. To nás nabáda si nejakú tu rybu hodiť na gril. Ak pri jazere plánujete stráviť celý deň, nebodaj celý víkend, určite máte pri sebe aj prenosný gril na prípravu jedla. Aby sa vám táto pečená pochúťka podarila na 100 % treba dodržať pár základných rád, ktoré nájdete v tomto recepte.

grilovana ryba

Aké ryby sú vhodné na grilovanie? 

Na grilovanie sú vhodné ryby, ktoré majú pevné mäso a na rošte sa nerozpadnú. Ak chcete mať istotu, je dobré použiť väčšiu obracačku

Čo budeme potrebovať?

  • ryby v celku (pstruh, pražma, makrela, ...)
  • olivový olej
  • korenie na ryby
  • prenosný gril

Postup prípravy:

Ryby okoreníme obľúbeným grilovacím korením. Hovorí sa, že ryba je dobrá len so soľou a bylinkami ale my, čo sme sa už rýb najedli vieme, že sem tam si treba v živote urobť zmenu a vyskúšať nejaké nové chute, ktoré príjemne podtrhnú chuť mäsa a vytvoria príjemný gastro zážitok v prírode instatne z jednej dózičky. Rybu potrite jemne olejom a môžete korenie pridať aj na kožu. Dôležité je, aby ste mali rošt čistý a bez zvyškov jedla. 

Rozpáľte si gril na najvyššiu teplotu (približne 250°C) a ryby vložte na nepriamo na olejom potretý rošt. Ak ste začiatočníci, tak odporúčame používať teplomer na mäso a rybku vybrať z grilu, keď dosiahne vnútornú teplotu mäsa 67°C.

Aké korenie použiť na ryby?

Z korenín vyberáme maslové, citrónové alebo bylinkové korenia. Korenia s cesnakom alebo kôprom. Osobne odporúčam na rybu použiť nasledujúce koreniace zmesi:

Angus & Oink - Garlic Butter - Jemná máslová chuť s tónmi byliniek a cesnaku

Angus & Oink - Ranch BBQ - Pôvodne šalátové korenie s bylinkami a kôprom, s jemne nakyslastou chuťou a maslovými tónmi

Traeger - Fin & Feather - Bylinkové korenie ladené do provensálskych chutí vhodné na ryby ale aj kuracinu

Heath Riles - Cajun Creole Garlic Butter - Máslové korenie s mexickými chuťami s maslovo cesnakovým podtónom.

Suckle Busters - Lemon Pepper Garlic - Citrusové korenie s čiernym korením a cesnakom. Čo viac si priať. 

Angus & Oink - Lemon Pepper - Podobne ako pri Suckle Busters ale bez výraznej cesnakovej chuti. Teda vhodný aj na rande :)

Prečo grilovať celé ryby?

Grilované ryby sú veľkou pochúťkou, avšak grilované ryby v celku sú hotová delikatesa. Je to preto, že koža chráni šťavnatosť mäsa a kosti dodávajú chuť spolu s podkožným tukom. To platí nielen u rýb ale u každého mäsa. Kosti a tuk v podstate mäso marinujú počas celého grilovania. 

traeger fish