10 tipov, ako vylepšiť spálňu a dosiahnuť zdravý a kvalitný spánok

Zdravý a kvalitný spánok nie je pre každého samozrejmosťou. Mnoho ľudí trápi nespavosť, nočné potenie, zlé sny a ďalšie. Našťastie, k zdravému a kvalitnému spánku možno jednoducho a rýchlo dopomôcť. Prinášame vám 10 tipov na vylepšenie vašej spálne, vďaka ktorým sa vyspíte doružova.

shutterstock_774766951

Zdroj obrázka: Photographee.eu / Shutterstock.com

1. Posteľ a matrac sú základom zdravého spánku

Viete, ako ovplyvniť kvalitu vášho spánku? Výberom vhodnej postele, ale predovšetkým aj kvalitného matraca. Platí totiž pravidlo, že luxusný matrac vám poskytne luxusný spánok. Penový matrac z pamäťovej peny vám ponúkne neopísateľné pohodlie. Nepodceňujte jeho starostlivý výber a doprajte svojmu telu to najlepšie.

2. Chránič matraca je nutnosťou

Poznáte chránič matraca, ktorý jednoducho pripojíte k matracu a v prípade, že sa do postele čokoľvek vyleje, chránič matraca jednoducho vyperiete a nepoškodíte ním matrac? Ich vlastníctvo je takmer nutnosťou. Predovšetkým v prípade, že si doprajete kvalitný matrac a chcete, aby vám vydržal čo najdlhšie.

shutterstock_1869917968

Zdroj obrázka: Archi_Viz / Shutterstock.com

3. Vhodná posteľná bielizeň môže zmierniť nočné potenie

Vedeli ste, že aj to, na čom spíte a čím sa prikrývate môže ovplyvniť to, ako sa vám spí? Výber vhodnej prikrývky a vankúša nie je dobré podceňovať. Spoločne s výberom posteľnej bielizne. Obľúbeným materiálom obliečok je bavlnený satén. V lete dokáže ľudské telo príjemne ochladiť, naopak, v zime zahreje. Ľudia trpiaci alergiami by mali rozhodne staviť na hypoalergénne materiály.

4. Dostatok tmy

Najlepšie sa nám spí v úplnej tme. Pokiaľ nevlastníte žalúzie, zaobstarajte si aspoň závesy cez okná, ktoré neprepustia ani lúč svetla.

5. Osvetlenie spálne

S prístupom svetla zvonka je úzko spojené taktiež osvetlenie spálne. Vhodné sú malé lampy na nočných stolíkoch, keďže vytvoria intímne osvetlenie, ale zároveň poskytnú dostatok svetla na čítanie.

shutterstock_1086853682

Zdroj obrázka: Photographee.eu / Shutterstock.com

6. Usporiadanie spálne

Ako vyzerá vaša spálňa? Je uprataná, všetko má svoje presne stanovené miesto a je radosť sa v nej zdržiavať? Aj to, ako je vaša spálňa zariadená, má totiž vplyv na váš zdravý spánok. Vyskúšajte rozmiestnenie vecí v spálni podľa feng shui a uvidíte, že sa vám bude skvele spať po celú noc.

7. Farebná paleta vhodná do spálne

Taktiež farby majú na náš život oveľa väčší vplyv, než si uvedomujeme. Z prieskumu jednoznačne vychádza najavo, že najlepšou farbou do spálne je modrá. Tá totiž pôsobí upokojujúcim dojmom, je harmonická a dokáže nám zlepšiť zaspávanie.

Ďalšie vhodné farby do spálne sú:

  • biela,
  • žltá,
  • zelená.

Biela je totiž klasikou, žltá dokáže navodiť pozitívnu náladu hneď po prebudení a zelená, rovnako ako modrá, upokojuje.

8. Izbové rastliny v spálni? Áno, podporujú váš spánok

Vhodne zvolená zeleň dokáže podporiť váš kvalitný spánok. Izbové rastliny vhodné do spálne sú napríklad potosovec a zamiokulkas, ale taktiež aloe vera, ktorá vytvára kyslík a navodzuje tak výborné prostredie pre spánok.

shutterstock_1505495225

Zdroj obrázka: Aquarius Studio / Shutterstock.com

9. Čerstvý vzduch a správna teplota

K dokonalému spánku pomáha taktiež čerstvý vzduch a správna teplota. Tá by sa mala pohybovať okolo 18 °C a prísun čerstvého vzduchu si zaistíte vetraním tesne pred zaľahnutím. Kvalitný a dostatočný spánok má vplyv taktiež na našu imunitu. Dostatočný spánok slúži ako skvelá podpora imunity, zatiaľ čo nedostatok spánku v dôsledku insomnie a ďalších dôvodov, sa môže skoro prejaviť na vašom zdraví.

10. Dekorácie do spálne? Pár ich neuškodí

Milujete dekorácie a chcete byť nimi obklopení aj počas spánku? Spálňa podľa feng shui by nemala obsahovať priveľa vecí, ale vhodné dekorácie, ktoré nie sú rušivé a nemajú napríklad lesklé povrchy, sú v poriadku. Avšak platí pri nich jednoduché pravidlo - všetkého s mierou.

Premeňte svoju spálňu v dokonalú oázu ticha a pokoja. Pred spaním pravidelne spálňu vetrajte, potom zatiahnite závesy a ľahnite si na kvalitný matrac, obklopte sa uloženým priestorom, v ktorom vás nič nebude rušiť od spánku.


Sponzorovaný článok : 10 tipov, ako vylepšiť spálňu a dosiahnuť zdravý a kvalitný spánok | curem.sk