Je plochá strecha dobré riešenie?

Ak máte plochú strechu, kupujete s ňou nehnuteľnosť alebo uvažujete nad stavbou domu s plochou strechou, je niekoľko vecí, ktoré by ste o jej výhodách, nevýhodách a údržbe mali vedieť.

depositphotos_300357926_s

Ploché strechy nabrali na popularite už v 20. rokoch minulého storočia. Keďže sú lacnejšie a menej náročné na konštrukciu, môžu byť atraktívnou voľbou pri stavbe nového domu. Okrem toho vám vedia ušetriť peniaze na izolácii, keďže sú výmerou menšie, ako šikmé strechy. Gamat na svojom webe ponúka bezplatnú možnosť vypočítať si cenu plochej strechy.

Novostavby v niektorých novších štvrtiach sú pokryté plochými strechami aj preto, lebo ponúkajú moderný, elegantný a čistý vzhľad. Okrem príjemných estetických vlastností, má tento typ striech aj niekoľko praktických výhod. Strechy takéhoto typu sú často využívané ako terasy, ktoré pridajú domu či chate vonkajšie miesto na posedenie. Ak je úžitková plocha menšia, môže sa strecha stále využiť ako balkón.

Najväčšou výhodou však je, že priestor pod strechou sa dá naplno využívať a nedochádza k zmenšeniu miestnosti. Šikmé strechy taktiež nie sú vhodným riešením, ak potrebujete zastrešiť veľkú plochu. Takýto typ striech by musel byť veľmi vysoký. S výškou samozrejme narastá aj cena a objekt nemusí byť energeticky efektívny

Jednou z nevýhod plochých striech je fakt, že sa na nich udržiava sneh. Preto sa neodporúča stavba plochej strechy v horských oblastiach, kde ju dlhé a časté nápory snehu môžu poškodiť. Preto sa v takýchto prípadoch odporúča sneh zo strechy odhadzovať.

Zateplenie plochej strechy polystyrénom, je jednou z častých metód zateplenia. Polystyrén pomáha zlepšiť tepelnú izoláciu budovy a tak aj znížiť stratu tepla. Ponúka teda nielen izolačnú alternatívu, ale je aj jedna z najpopulárnejších volieb. Oproti minerálnej vlne je polystyrén aj cenovo výhodný. Je šetrný k životnému prostrediu a dá sa recyklovať.

Ak je strecha správne zateplená, v miestnosti pod ňou sa nevytvárajú tepelné rozdiely. Okrem toho správne zateplená strecha nekondenzuje vodnú paru na vnútorných povrchoch, tým pádom sa netvoria plesne, ktoré môžu mať negatívny vplyv na vaše zdravie. Ploché strechy sú preto z mnohých smerov výhodnou voľbou pre vašu nehnuteľnosť.


Sponzorovaný článok: Je plochá strecha dobré riešenie? | gamat.sk