Ako zariadiť kuchyňu v rustikálnom štýle

Rustikálny znamená sedliacky, prispôsobený životu na vidieku. V interiérovom dizajne ide o zariadenie domácnosti tradičnými materiálmi ako drevo, kameň či keramika. A to najčastejšie v ich surovej, nie príliš opracovanej a vyumelkovanej podobe. V článku zistíte, ako trochu čerstvého vidieckeho vánku vniesť aj do vašej kuchyne.

2ezhms68tixc8d0

Pracovná doska a obklad

Doska je natoľko výrazným prvkom, že do veľkej miery určuje štýl celej kuchyne. Zároveň je natoľko využívaná, že je dôležité vybrať praktický, ľahko umývateľný a odolný povrch. Pre rustikálnu kuchyňu jednoznačne odporúčame dva materiály:

  1. Kameň, ktorý vydrží veky a vyzerá skvele. Ale cena sa pohybuje v rade tisícov (až desaťtisícov) korún za meter štvorcový, takže ide o pomerne luxusný materiál.

  2. Masívne drevo, ideálne nepravidelného tvaru a neupravené. Len nezabudnite na vhodné ošetrenie olejom a voskom, aby vám doska dlho vydržala.

Pri obklade sa prikláňame ku klasickej keramike. Vyberajte dlaždice v prírodných tónoch, krásne vyzerajú aj keramické mozaiky. Alebo sa poobzerajte po retro designoch, ktoré evokujú vidiek.

Jedálenský stôl

Stôl býva stredobodom kuchyne a zároveň jedným z najvýraznejších elementov. Vidiecka kuchyňa musí mať stopercentne veľký drevený jedálenský stôl, ku ktorému si sadne početná rodina. Tento kus nábytku vám vydrží pokojne celý život, takže odporúčame s výberom neponáhľať a zbytočne na kúpe nešetriť. Rovnako ako pri pracovnej doske nezabúdajte na správne a pravidelné ošetrenie vhodnými prípravkami.

ea9zyneepw2ufuz

Riad a doplnky

To, čo je vo vašej kuchyni vidieť, využite na navodenie pohodovej vidieckej atmosféry:

  • Keramický riad, najlepšie od lokálneho výrobcu.

  • Kameninový hrniec na uloženie varešiek a naberačiek.

  • „Sedliacke“ panvice (napr. hliníkové s drevenou rukoväťou) zavesené v kuchyni.

  • Klasické kockované utierky v bielo-červenej alebo bielo-modrej farbe.

  • U hrncov odporúčame liatinu, ktorá je rovnako ako keramika netoxický materiál.

  • Drevené, plechové a kameninové dózy na ukladanie potravín.

  • Drevené dosky na krájanie nepravidelného tvaru.

  • Retro kuchynská váha.

Kuchynské skrinky

Aj pri skrinkách môžeme odporučiť drevo – najlepšie hrubo opracované. Je dobré zapátrať v bazároch a antik obchodoch, kde môžete nájsť hotové poklady. Rustikálnemu štýlu totiž rozhodne pristane patina. Ak sa vám nechce kupovať nové skrinky, tak čo tak kuchyňu osviežiť masívnou drevenou policou? Opäť tu platí – čím menej hladký kus, ktorý len ťažko zaprie sériovú výrobu, tým lepšie. Do police vyskladajte keramické hrnčeky či kameninový hrniec a hneď na vás dýchne vidiek.

Retro spotrebiče

Chladničky, mikrovlnky, sporáky alebo varné dosky... To všetko dnes už zoženiete v retro dizajne a pritom v tej najvyššej kvalite. Takú mikrovlnku môžete aj relatívne ľahko schovať do skrinky – len pozor, nech má okolo seba dostatočný priestor na bezpečnú prevádzku.

A všetko dolaďte vhodnými farbami

Teraz už viete, aké materiály zvoliť. Výsledný dojem sa dá ľahko pokaziť nevhodným výberom farieb. Do rustikálnej kuchyne sa hodia prírodné tóny - biela, béžová, modrá, zelená. Skrátka tie, ktoré nájdete v našich krásnych lesoch a hájoch.


Sponzorovaný článok: Ako zariadiť kuchyňu v rustikálnom štýle | favi.sk