Slovenský steak burger

Tento extrémne chutný a vysoko návykový burger odporúčame všetkým, ktorý majú radi klasické slovenské chute, kvalitné hovädzie mäso a osvedčené kombinácie v novom šate. Na prípravu tohto receptu budete potrebovať gril (ideálne na drevené uhlie), steakové mäso (top sirloin, rib eye, ..), štiepky na údenie a samozrejme - dobrú spoločnosť, s ktorou sa podelíte o túto fantastickú chuť a dobrú náladu z kvalitného jedla. 

Čo budeme potrebovať na zaúdený steak burger?

  • hovädzie mäso 1 kg
  • 200 gramov kyslej kapusty
  • biele víno
  • Oravská slaninka 450 g
  • 6 žemličiek Kaiser alebo obyčajných
  • syr Gruyère (môžete nahradiť syrom Ementál)
  • omáčku Mississippi Comeback BBQ 
  • korenie SPG BBQ

Hamburger-burger-kysla-kapusta-steak-den-burgerov-28-5-2023


Postup receptu - krok za krokom:

Príprava:

Hovädzie mäso môžete pomlieť ale bude lepšie, ak poprosíte mäsiara alebo si ho sami najemno narežete. Pokoreňte ho lyžičkou SPG korenia, dobre premiešajte a nechajte chvíľu odstáť v chladničke. Za túto dobu si rozpáľte gril na 150°C a pripravte ďalšie suroviny. 

Grilovanie:

Kyslú kapustu vložte do liatinovej panvice a podlejte ju bielým vínom. Takto ju nechajte v grile dusiť približne 20 minút. Dávajte pozor, aby ostala ešte chrumkavá. Na druhú poloviciu grilu si položte liatinový obojstranný rošt s vrúbkovou časťou nahor. Nakrájajte si slaninku na tenké prúžky a položte na rošt. Nechajte opekať do zlatava. 

Z hovädzieho mäsa si vytvarujte šesť hrubších placiek. Prácu Vám môže uľahčiť významne kvalitná sada na pripravu burgrov. 

Kapustu aj slaninku zložte z grilu a na vrúbkovaný rošt umiestnite hovädzie "bulky", ktoré uzavrite z oboch strán na prudko. Keď sú uzavreté, prihoďte do uhlia trochu drevených štiepok a zaúďujte steakove mäso kým nedosiahne vnútornú teplotu 55°C (ak nemáte radi rúžové mäsko, môžete potiahnúť do teploty 57-58°C). Potom mäsko vyberte, zvýšte teplotu v grile a rozkrojené žemličky opečte z otvorenej strany do zlatava. 

Servírovanie:

Na žemličku dajte výbornú omáčku Mississippi Comeback, mäsovú placku, kyslú kapustu, syr, slaninku a ešte raz omáčku. Ak máte radi pikantnejšie chute, ako vrchnú omáčku môžete zvoliť California Hot Sauce, ktorá neprebije chute ale dodá štiplavosť papriky).

omacka-na-grilovanie-grate-goods-omacka-na-burger-hamburger-2