Pečené zemiaky Hasselback ako z grilu

Pečené zemiaky sa dajú pripraviť na milión spôsobov, ale jeden je veľmi špecifický a extrémne chutný. A viete prečo? Lebo v tomto recepte sa chuť dostane naozaj až do jadra a verte mi, že takto ste si na zemiakoch ešte nikdy nepochutnali. Tieto "pečené krumple" alla Hasselback sa pekne trhajú na chutné opečené plátky, ktoré si namáčate do obľúbenej omáčky. Môžete ich tiež využiť ako originálne predjedlo či prílohu ku grilovanému mäsu, jesennej kačke alebo hovädziemu na hríboch a víne.  

Čo budeme potrebovať na zemiaky Hasselback?

Hasselback-pecene-zemiaky-na-harmoniku-narezane-zemiaky-kampotske-korenie1


Postup receptu - krok za krokom:

Príprava:

Začneme tým, že si rúru predhrejeme na 200°C a pustíme sa do prípravy.

Zemiaky si dôkladne umyjeme a usušíme utierkou. Zemiak si vložíme do hlbšej lyžičky alebo medzi dve čínske paličky a robíme do neho zárezy približne 3 mm široké. Dávame si pozor, aby sme na spodu zemiaku nechali aspoň 5 mm a neprerezali ho celý. Na to mne osobne slúžia veľmi dobre práve spomínané čínske paličky, ale keď ich budete robiť častejšie (čo vám garantujem, že budete), tak získate prax a paličky budú len taká istota. 

Zemiaky nechajte chvíľu odstáť a pred vložením do misy s omáčkou ich utrite papierovou utierkou.

Vo veľkej miske si rozmiešajte olivový olej, roztlačený cesnak, korenie Smoky Mix, soľ a mlynčekom čerstvo namleté čierne kampotské korenie (údené alebo neúdené). Získate tak výdatnú cesnakovú zaúdenú omáčku v ktorej zemiaky dobre obalíte, aby sa táto vychutená zmes dostala naozaj všade. Zemiaky uložíme na pekáč vystlatý papierom. Ja osobne dávam zemiaky do rúžového grilovacieho papiera. Jednak nemusím prácne umývať zapekaciu misu a ešte to aj vyzerá štýlovo pri servírovaní. Zvyšnú omáčku si necháme na potretie v polovici pečenia, keď sa nám zemiačiky v rúre pekne otvoria.

Vložte do rúry a pečte približne 45 - 60 minút. Všetko závisí od vašej rúry, takže cieľom je, aby zemiaky boli na povrchu chrumkavé a vo vnútri pekne mäkké.

Hasselback-pecene-zemiaky-na-harmoniku-narezane-zemiaky-kampotske-korenie

 

Servírovanie:

Pečené zemiaky Hasselback môžete podávať ako samostatné predjedlo s mixom omáčok podľa chuti, alebo ako prílohu ku grilovanému mäsu, kuraciemu soté, konfitovanej kačke či hovädziemu ragú na hríboch a víne. Ja osobne zemiaky robím vždy pre deti, odtrhávanie plátkov a namáčanie do omáčky ich dokáže celkom pekne zabaviť a je to zdravšie ako hranolky :) 

darcekova-sada-kampotskeho-korenia-la-plantation-c