Aké sú riziká ignorovania poškodenia strechy?

Ploché strechy sú obľúbenou voľbou pre veľa majiteľov domov. Avšak, ignorovanie poškodenia alebo nedostatočná starostlivosť môže viesť k vážnym následkom, vrátane zatekania, plesní, bezpečnostných rizík a drahých opráv. V tomto článku sme preskúmali rôzne riziká, ktorá vznikajú pri ignorovaní poškodení plochej strechy.

depositphotos_82246942_s

Ploché strechy sú populárnym typom zastrešenia stavby, sú však oveľa náchylnejšie k poškodeniam ako strechy sklonené. Údržba plochých striech je dôležitá, a aj tak ju mnohí majitelia a správcovia budov niekedy ignorujú alebo odkladajú na dobu nedohľadnú. Toto rozhodnutie môže viesť k vážnym problémom a následkom, ktoré sú nie len finančne nákladné, ale aj nebezpečné pre ľudí nachádzajúcich sa v nehnuteľnosti. V tomto článku sa pozrieme ako na riziká ignorovania poškodenia plochej strechy, tak aj na to, ako môže včasná údržba pomôcť minimalizovať následky.

Ak majiteľ alebo správca budovy ignoruje poškodenie strechy, môže to mať za následok nepríjemné komplikácie.

  • Najčastejší problém je zatekanie. Ak na streche vznikne, dochádza k zatekaniu do budovy, čo môže spôsobiť vnútorné poškodenia od estetických nedokonalostí, cez plesne až po narušenie statiky.
  • Pokiaľ je strecha závažne poškodená má to za následok zhoršenú energetickú efektivitu budovy. Diery môžu spôsobiť únik tepla, čo má za následok zvýšenie nákladov na kúrenie.
  • Ignorovanie poškodenia vedie k oslabeniu celkovej štruktúry Následkom čoho hrozí zrútenie strechy.

Najčastejším vinníkom je zle odvedená práca, nepravidelná údržba, zlá kvalita materiálov a poveternostné podmienky. Aby sa problém mohol riešiť je nevyhnutné zistiť príčinu poškodenia a tým minimalizovať riziko, že sa bude opakovať. Oprava plochej strechy pritom nemusí byť náročná, pokiaľ je vykonaná správne a včas.

Ignorovanie technického stavu môže byť v rozpore so stavebným predpisom, alebo zmluvou s nájomcami, čo vedie k nákladným pokutám.

Prevencia je aj v tomto prípade kľúčová a preto odporúčame vlastníkom pravidelnú kontrolu a údržbu ich strechy.

Ak si nie ste istí stavom svojej strechy, alebo máte obavy, spoľahnite sa na odborníkov. Profesionálnu pomoc poskytne aj spoločnosť GAMAT, ktorá sa špecializuje na práce s plochými strechami. Na ich stránke nájdete aj ďalšie užitočné rady a tipy o starostlivosti o strechu,

V záujme zabezpečenia dlhej životnosti plochej strechy je nevyhnutné venovať jej čas a údržbu. Veríme, že sme vám pomohli uvedomiť si dôležitosť údržby plochej strechy a tým minimalizovať riziká spojené s jej zanedbávaním.


Sponzorovaný článok: Aké sú riziká ignorovania poškodenia strechy? | https://www.gamat.sk/