Izbové rastliny nielen na okrasu

Sú ideálnym doplnkom do interiéru. Navodia príjemnú atmosféru a oživia aj ten najfádnejší priestor. Reč je o izbových rastlinách. Vedeli ste však, že rastliny môžu povzbudiť vašu kreativitu? O tom, aké ďalšie benefity môže mať pestovanie rastlín na naše fyzické a psychické zdravie sa dočítate ďalej v článku.

shutterstock_1435493204

Zdroj obrázka: New Africa / Shutterstock.com

Zlepšujú náladu

Či už sa vyberiete na prechádzku do lesa alebo na náročnejšiu túru do hôr, nálada sa v prírode razom zlepšuje. Obklopte sa preto doma zeleňou a spustíte tak chemickú reakciu v mozgu, ktorá produkuje „hormón šťastia“  sérotonín. A kto nechce byť šťastný?

Zvyšujú kreativitu

Izbové rastliny produkujú kyslík, ktorý zvyšuje mozgovú aktivitu, a tým sa zlepšuje naša schopnosť koncentrácie a skracuje sa reakčný čas. V preklade to znamená, že pracovné úlohy sa vám budú riešiť ľahšie. Pokiaľ teda chcete zlepšiť svoj pracovný výkon, postavte si na pracovný stôl rastlinu v kvetináči. 

Tlmia bolesť

Áno, čítate správne. Výskum, ktorý sa uskutočnil na pacientoch v nemocnici, potvrdil, že pacienti, ktorí mali na svojich izbách izbové rastliny, znášali bolesť pri liečbe omnoho lepšie a dokonca sa zotavovali rýchlejšie. 

shutterstock_1968159559

Zdroj obrázka: Pixel-Shot / Shutterstock.com

Čistia vzduch, ktorý dýchame

Priestory bez rastlín obsahujú o 60 % viac baktérií prenášaných vzduchom ako priestory s izbovými rastlinami. Preto ak mávate často suché oči alebo vás trápi astma, niekoľko izbových rastlín vám môže výrazne prečistiť vzduch. Okrem toho majú rastliny jedinečnú schopnosť zachytávať znečistenie aj na svojich listoch a koreňoch. 

Dodajte svojmu interiéru zeleň

Čo ak ale nepatríte k tým, ktorí sa radi starajú o rastliny, ale vniesť prírodu do svojej obývacej izby alebo spálne aj napriek tomu chcete? Tu existuje riešenie, čo vás zrejme poteší. Obrazy na stenu s prírodnými motívmi. Aj toto je jedna z možností, ako si priniesť kúsok prírody do interiéru.


Sponzorovaný článok - Izbové rastliny nielen na okrasu | glast.sk