Súťažný Rib Eye Steak

Podľa tohto receptu spravíte súťažný steak aj Vy, tak sa poďme pozrieť, čo budeme potrebovať. V prvom rade sa uistime, že máme správny rošt na grilovanie. Najideálnejším roštom na grilovanie steakov je Grill Grate. Ak však steaky robíte len príležitostne, postačí Vám liatinový rošt alebo kameň na grilovanie (soap stone). Ďalej si pripravte dve špajle a mäsiarskú niť - kúpite v domácich potrebách, teplomer na meranie teploty v jadre, ťažítko na mäso a mobilný telefón (časovač).

Čo budeme potrebovať na súťažný Rib Eye Steak? (pre 4 osoby)

Ribeye-competition-style-002-uai-2500x1406


Postup receptu - krok za krokom:

Príprava:

Ak Rib Eye nemá pravidelný okrúhly tvar, tak ho môžete trochu orezať, aby po zviazaní neodstávali franforce, ktoré by sa rýchlejšie spálili a malo by to vplyv na výslednú chuť. Zasuňte do steaku špajlu priečne cez stred, mäso sa nebude počas prípravy krútiť. Nakoniec obviažte kus mäsa povrázkom. Ten zabezpečí, aby steak aj po príprave mal krásny okrúhly tvar. Na záver pokoreňte preferovaním korením Grate Goods.

Grilovanie:

Grilovací rošt nechajte poriadne nahriať spolu s ťažítkom na mäso. Steak sa robí pri dvoch tepelných fázach. Najlepšie je steaky pripravovať v keramickom grile, ktorý uchováva dokonalú šťavnatosť mäsa a drží perfektne teplotu aj pri častejšom otváraní. A to sa nám pri tomto recepte zíde, lebo steak sa robí na 4 otočenia po 90 sekúnd v horúcej zóne pri cca 250°C zaťažený ťažítkom a nechá sa dôjsť približne 10 minút v chladnejšej zóne pri teplote okolo 120°C do vnútornej teploty v jadre 56°C (Ak máte radi medium rare, stačí ak necháte 52°- steak po vybratí z grilu ešte dôjde).

Servírovanie:

Podávame nakrájané na tenké plátky. Ako príloha môže byť opečený Texas Toast a cesnak na rozmaríne. 

20200108-seo-reverse-sear-steak-delish-ehg-9172-jpg-1580310843