Saunovanie vždy bolo a bude trendy

História 

Najstaršie sauny vo Fínsku boli vo forme z jám vykopaných na svahu v zemi. Používali sa ako obydlie počas zimného obdobia. V saune sa nachádzal krb kde sa na horúce kamene sa liala voda, ktorá vytvorila paru. To zvýšilo pocitovú  teplotu že si ľudia mohli vyzliecť šaty. Prvé fínske sauny sa dnes nazývajú savusauny alebo dymové sauny. Tie sa líšili od súčasných sáun tým, že boli vyhrievané zahrievaním kameňov zvaných kiuas pomocou veľkého množstva dreva približne  6 až 8 hodín, potom sa dym vypustil. Správne zahrievaná „savusauna“ dodáva teplo až 12 hodín.

Počas  priemyselnej revolúcie sa začali používať v saunách kovová kachle s komínom. Teplota vo fínskej saune má v priemere 75 - 100 ° C. Spolu s fínskou emigráciou sa dostali sauny a fínske tradície do iných časti sveta čo viedlo k ďalšiemu vývoju sáun. V roku 1938 vyvinuli prvú elektrickú piecku pre sauny.  Aj keď kultúra saunovania v súčasnosti viac menej súvisí s fínskou kultúrou, k vývoju sauny došlo približne v rovnakom čase ako vo Fínsku aj v pobaltských krajinách. Sauna sa stala veľmi populárnou najmä v škandinávskych a nemecky hovoriacich regiónoch Európy po druhej svetovej vojne. Nemeckí vojaci sa zoznámili s fínskou saunou počas druhej svetovej vojny na sovietsko-fínskom fronte. Sauny boli pre fínskych vojakov také dôležité, že stavali aj v bunkroch. Po vojne priniesli nemeckí vojaci návyky do Nemecka a Rakúska. Nemecká kultúra sauny sa stala populárnou aj v susedných krajinách, ako sú Švajčiarsko, Belgicko, Holandsko a Luxembursko.  

Moderné Sauny 

Za normálnych okolnosti sú dlhodobé teploty nad 100 ° C pre ľudské telo neprijateľné a smrteľné. Sauny prekonávajú tento problém reguláciou vlhkosti. Fínske sauny majú relatívne nízku úroveň vlhkosti, kde sa para vytvára liatím vody na horúce kamene. V typickej fínskej saune je teplota vzduchu, miestnosti a lavičiek nad rosným bodom aj pri odparovaní vody. Na rozdiel od fínskej sauny majú parné sauny 40 - 60 ° C, čo je pod rosným bodom, čo spôsobuje kondenzáciu vody na tele kúpajúcich. Tento proces uvoľňuje teplo a spôsobuje, že para je horúca. Rôzne úrovne výškovo umiestnenia lavíc umožňujú dosiahnuť rôzne teploty, výberom lavice s vyššou úrovňou pre vyššiu teplotu, lavice s nižšou úrovňou pre miernejšiu teplotu. Dobrá sauna má malé teplotne rozdiely medzi rôznymi úrovňami sedenia. 

Rozohriatie parnej sauny môže trvať 30 minút. Niektorí ľudia dávajú prednosť teplej sprche pred vstupom do sauny. Nastavenie teploty ovplyvňuje tieto faktory: množstvo vody liatej na piecku či kamene čo zvyšuje vlhkosť vzduchu, dĺžka pobytu v saune a poloha v saune. Najvyššia teplota z priameho sálania je najbližšie k piecke. Pokiaľ je v saune miesto, považuje sa za vhodnejšie ležať na lavičke, pretože to dáva telu rovnomernejšiu teplotu. Teplo spôsobené čerstvou parou sa môže v rôznych častiach sauny veľmi líšiť. Keď para stúpa hore, rozšíri sa cez strop a smeruje do rohov, kde sa tlačí dole. V dôsledku čoho je teplo z pary niekedy najviac cítiť v najvzdialenejších rohoch sauny.  Odporúča opustiť saunu, ak sa teplo stane neznesiteľným, alebo ak sa osoba cíti slabá alebo chorá. Teplota rôznych častí tela sa dá nastaviť zakrývaním pred parou. Zistilo sa, že zakrytie tváre uterákom znižuje vnímanie tepla.

Zdravotné výhody sauny

Časté návštevy sáun znižuje riziko srdcových chorôb, kardiovaskulárnych ochorení a úmrtnosti. Používanie je tiež spojené so znížením možnosti zápalu krvi a zníženým rizikom vysokého krvného tlaku. Okrem toho je spojená so zníženým rizikom zápalu pľúc a môže dočasne zmierniť príznaky bežnej nádchy. Sauna znižuje riziko demencie a Alzheimerovej choroby. Saunovanie posilňuje imunitný systém, uvoľňuje dýchacie cesty, vylepšuje nespavosť, akné, ekzém, bolesti v krku a ochorenia uší.

Technológie

Existuje široká škála druhov sauny s rôznymi druhmi tepla: drevo, elektrina, plyn a ďalšie nekonvenčné metódy, ako sú napríklad solárne energie. Poznáme mokré sauny, suché sauny, infra sauny, dymové sauny a parné sauny. Existujú dva hlavné typy vykurovania v saunách: typ nepretržitého vykurovania a typ akumulácie tepla. Kachle s nepretržitým ohrevom majú malý tepelný výkon a zohrejú sa rýchlo, zatiaľ čo kachle s tepelnou akumuláciou majú veľký tepelný výkon a vydržia dlhšie. 

Dymová sauna 
Dymová sauna je jednou z prvých foriem sauny. V miestnosti bez komína je veľké množstvo kameňov. Priamo pod kameňmi sa zapáli oheň až kým nevyhasne. Teplo nazhromaždené v kameňoch  a predchádzajúci oheň sú hlavným zdrojom tepla. Po tomto procese sa popol a žeravé uhlíky odstránia, lavice a podlaha sa vyčistia a miestnosť sa vyvetrá. V závislosti od veľkosti kachlí a dĺžke vetrania je teplota relatívne nízka, približne 60 ° C , a vlhkosť vzduchu ostáva pomerne vysoká. 

Sauna s akumuláciou tepla
Dymová sauna používaná s uzavretými kachľami s  komínom. Piecka uchováva akumuluje a po otvorení sa vypustí teplý vzduch do relatívne studenej sauny (60 ° C). Vďaka spaľovaniu je sú kamene rozžiarené od červena a zbavené sadzí. Pri používaní teplota stúpa na 80-110 ° C ale s vyššou vlhkosťou vzduchu.   

Sauna s udržiavaným ohňom
Sauna s udržiavaným ohňom ma ohnisko s komínom kde sú kamene umiestnene priamo nad ohniskom. Vyhriatie trvá kratšie ako v tradičnej saune , približne hodinu. Sauna s ohniskom vyžaduje udržiavanie ohňa počas používania s kameňmi umiestnenými priamo nad ohniskom. Často sa tento typ sáun vyskytuje v chatkách. 

Sauna s elektrickou pieckou
Najbežnejšie moderné typy sauny sú tie, ktoré majú elektrické piecky. Kamene sa zohrievajú  pomocou elektrických ohrievacích prvkov. Na piecke sa nachádza termostat a časovač

sentiotec-lindea-view-small

Infrasauna 
Infrasauna používa infračervené ohrievače na vyžarovanie infračerveného svetla, ktoré je vnímané pokožkou ako sálavé. Infračervené žiarenie preniká hlboko do svalového tkaniva a prehrieva ju. Intenzívne potenie sa uskutočňuje už pri teplote okolo 50 ° C. Ľudský organizmus nie je nijako zaťažovaný. Vyžarované teplo sa z osemdesiatich až deväťdesiatich percent vstrebe do ľudského tela. Infrasauny prehrievajú telo a prekrvujú organizmus.

sauna-sentiotec-onni-infra-small

Čo vlastne znamená slovo wellness a čo všetko k tomu patrí ? Prečítajte si článok Čo je wellness ?