Ako vyčistiť matrac svojpomocne

Kvalitné matrace sa pýšia dlhým životným cyklom, avšak medzi ľuďmi sa šíri pravidlo, že by sa mali obmieňať každých 7 rokov. Počas tohto obdobia sa na nich hromadia rôzne nečistoty, prach, zápachy a roztoče. Ak chcete zvládnuť čistenie matracov sami a ušetriť si zbytočné výdavky na profesionálne služby, aké kroky by ste mali podniknúť?

kelly-sikkema-djcvoquzxf0-unsplash

Začnite povysávaním hrubej špiny

Prvým krokom by mala byť eliminácia hrubších nečistôt. Uvedieme napríklad prach, vlasy alebo odumretú pokožku. Tento druh znečistenia je veľmi nápadný a určite nechcete, aby ho vaši hostia videli. Veľmi účinným spôsobom je použitie vysávača. Mali by ste zahrnúť vysávanie do svojho úklidového plánu aspoň raz za dva týždne. Pomôže vám nadstavec špeciálne určený na vysávanie textílií, ktorý spoznáte podľa jeho štruktúry. Dôkladne vysávajte z jedného konca na druhý. Dávajte pozor na záhyby, kde sa nečistoty hromadia najviac. Je dôležité nezabudnúť vysávať aj bočné strany. Spodnú časť matraca na sedačke, nechajte na záver. S ohľadom na výkon vášho vysávača môžete špiny odstrániť aj hlbšie.

Odstránenie škvŕn

V prípade nepríjemných zapáchajúcich škvŕn by bolo vhodné matrac vyniesť von na čerstvý vzduch. Ak to nie je možné, aspoň otvorte okná a nechajte domácich miláčikov alebo deti v inej miestnosti. Vezmite bielu handru a namočte ju do nezriedeného, čistého amoniaku určeného na domáce použitie. Netreba ťahať, len aplikujte na škvrny. Potom miesto jemne pretrite vlhkou a čistou handrou. Mimoriadne účinná je aj jedlá sóda (sóda bikarbóna). Sypeme ju na postihnuté miesto a následne dôkladne odsajte. Pamätajte, že platí pravidlo - čím skôr, tým lepšie. Ak sóda nepomáha, skúste soľ, prípravok na umývanie riadu alebo peroxid vodíka (3%). Najťažšie sa čistia škvrny od moču, dokonca aj ak nie sú ešte zaschnuté. Aj tu vám môže pomôcť sóda.

Zaujímavou možnosťou je nakvapkať do hrnčeka s jedlou sódou voňavý esenciálny olej, ktorý pomáha nielen pri čistení, ale aj pri odstraňovaní zápachov. Toto sa vzťahuje aj na škvrny od moču. Túto zmes rovnomerne aplikujte pomocou sitka na povrch matraca. Potom s navlhčenou kefou s mäkkými štetinami jemnými kruhovými pohybmi vmasírujte do matraca na mieste škvŕn. Nechajte to pôsobiť asi hodinu a potom odsajte.

Môžete tiež vyskúšať zmes z 10% kyseliny citrónovej, šťaveľovej alebo octu. Do nádoby pridajte 1 deciliter roztoku kyseliny, pol litra horúcej vody a rovnaké množstvo octu. Túto zmes môžete striekať alebo potierať handričkou na škvrny a necháte pôsobiť 10 minút. Roztok potom utrite suchou handrou a nechajte matrac pol dňa vyschnúť.

Čistienie matracu od moču

Zaoberajme sa teraz touto citlivou záležitosťou, ktorou sa pravdepodobne stretol každý rodič a hlavne majiteľ domácich zvierat. Najúčinnejším spôsobom, ako odstrániť moč z matraca, nie je nutná použitie špeciálnych prípravkov, ale skôr rýchla reakcia. Dôležité je zabrániť tomu, aby škvrny zaschli. Okamžite zmiešajte tri polievkové lyžice sódy bikarbóny s 240 mililitrami peroxidu vodíka a pridajte dve kvapky bežného prípravku na umývanie riadu. Tento roztok potom nanesiete na škvrnu a necháte ho uschnúť. Nie je potrebné škvrnu trieť. Ak tento postup nepomôže, máme pre vás ešte jedno riešenie. Zmiešajte jednu lyžicu vody s tromi lyžicami pracího prášku a premiešajte, kým sa vytvorí pena. Dôrazne sa však vyhnite práškom obsahujúcim bielidlo. Túto penu nanesiete na škvrny a necháte ju pôsobiť 30 minút. Keď pena zaschne, môžete ju odstrániť lyžicou. Potom môžete použiť bielu handru, ktorú namočíte do peroxidu vodíka.

Hĺbkové čistenie matracu

Týmto spôsobom očistenia matracov pridáte príjemnú vôňu, obnovíte stratené farby a odstránite potenciálne alergény a iné mikročastice, ktoré môžu predstavovať riziko. Tieto nežiaduce zložky sa totiž môžu nachádzať aj v našich matracoch, preto je dôležité venovať im náležitú pozornosť. Na tento účel môžete využiť parný čistič, ktorý je veľmi účinný. Para má teplotu až 110 stupňov Celzia a dokáže eliminovať baktérie, neutralizovať nepríjemné pachy a dokonca dezinfikovať povrch. Pred použitím parného čističa by ste matrac mali najprv dôkladne vysávať a odstrániť všetky viditeľné škvrny. Po čistení nechajte matrac riadne vyschnúť a až potom ho môžete opäť obaliť plachtou alebo obliečkou.

Pravidelná starostlivosť o matrace

Matrace počas spánku zažívajú nerovnomerné zaťaženie, čo vedie k nepravidelným deformáciám v rôznych oblastiach. Táto skutočnosť platí aj pri potení, ktoré môže matrac poškodiť, a taktiež môže prispieť k tvorbe plesní a roztočov. Preto je dôležité matrac pravidelne otáčať a to vo všetkých smeroch. Odporúča sa to robiť 2 až 3 krát mesačne, no intenzitu rotácie môže ovplyvniť aj váha osoby, ktorá na matraci spí. Pri otáčaní matraci dajte čas na vetranie a vyschnutie pred tým, ako ju opäť použijete.

Určite nezabúdajte na ochranu matraca. Využite chrániče a obliečky, ktoré sa dajú ľahko prať. Tieto ochranné vrstvy pomáhajú predĺžiť životnosť matraca. Pri praní obliečok zvoľte teplotu aspoň 50 stupňov Celzia, keďže vyššie teploty pri praní účinne eliminujú alergény. Navyše, tieto ochranné vrstvy pomáhajú predchádzať vzniku nežiaducich škvŕn na matraci. Je dôležité nechať matrac dýchať, preto mu zabezpečte pravidelný prísun čerstvého vzduchu. Vetrajte miestnosť a posteľ popostieľajte až hodinu po prebudení. Pyžamo a periny môžete zavesiť na balkón alebo vyvetrať cez okno. Význam vysávania sme už spomínali vyššie, no stále patrí medzi dôležité opatrenia pre udržanie čistoty matraca.

Kúpa nového matraca

Ako sme už predtým spomenuli, odborníci odporúčajú vymieňať matrac aspoň raz za 7 rokov. Ak je vaša súčasná matrac nečistá alebo poškodená deformáciou, najlepším riešením môže byť kúpa nového kusu. Aké možnosti máte na výber? Existuje základný typ matraca 1+1, no moderná doba priniesla aj komfortnejšie alternatívy, ako je matrac so 7-zónovou profiláciou. Tieto tzv. fyziosystémy a špeciálne frézovanie v nosnej časti matraca umožňujú efektívne odvetranie pretekajúcej vlhkosti a skvelú cirkuláciu vzduchu. Pre zdravý a pohodlný spánok je však kľúčová aj voľba správneho poťahu. Tieto matrace sú vhodné aj pre osoby so sklonom k deformáciám a bolestiam chrbtice, alergickými reakciami alebo problémami s dekubitom.

Výberom pre luxusnejší spánok môže byť obojstranný matrac s jadrom z vysokej kvality studenej HR peny. Tento typ matraca sa vyznačuje dlhou životnosťou, stálosťou tvaru a vysokou elasticitou. Taktiež ponúka priečne tvarovanie do 7 anatomických zón, čo zabezpečuje optimálnu podporu chrbtice. Pre dokonalú relaxáciu a uvoľnenie sa hodí matrac s jadrom, ktoré má profilovanú štruktúru. Inovatívnou voľbou môže byť sendvičový matrac s pamäťovou penou, ktorá reaguje na telesnú teplotu a mení svoje vlastnosti. Jeho tuhosť je nastavená na stupni T3.

Nech treba spomenúť aj zdravotné matrace, ktoré pozitívne ovplyvňujú nielen fyzický, ale aj psychický stav spáča.

Zdroj obrázku: unsplash.com


Sponzorovaný článok: Ako vyčistiť matrac svojpomocne | albero.sk