Tapetovanie ako spôsob, ako vniesť do domu útulnosť

Ľudia si steny príbytkov maľbami skrášľovali už v praveku. Jaskynné maľby z tohto obdobia sú toho dôkazom. Ľudia neskôr na steny naťahovali kože zvierat a rôzne látky, ktoré mali aj izolačnú funkciu. Dobre a útulne sa ľudia chceli mať doma stále. Tapety a ich predchodcovia im so zútulňovaním domácností pomáhajú dodnes. Paleta tapiet a ich vzorov je dnes oveľa pestrejšia ako v minulosti a ich lepenie bez problémov zvládnete aj sami. V článku sa o tapetách dozviete viac.

hxrd7atjtmwahkm

Klasika v podobe papierových tapiet

Papierové tapety, ktorými sa v minulosti oblepovali celé izby od podlahy po strop, sú na ústupe. Sú lacné a majú širokú škálu motívov, ale pri lepení treba lepidlom natrieť tapetu aj stenu, preto je manipulácia s tapetou dosť náročná. Tapety sa trhajú a pri lepení sa posúvajú tak, ako sa im páči. Keď počítate s tým, že tapetu rýchlo vymeníte, papierová je dobrou voľbou. Detské izby sa zútulňujú najčastejšie. Vkus detí sa rýchlo mení a keď na tapete prejavia svoj prebúdzajúci sa maliarsky talent, nie je problém ich vymeniť.  

Stále farebné vliesové tapety

V súčasnosti sa veľkej popularite teší vliesová tapeta. Tvorí ju zmes buničiny so syntetickými textilnými vláknami. Lepenie vliesových tapiet je jednoduché a zaberie oveľa menej času. Lepia sa za sucha. Lepidlo sa aplikuje len na stenu. Zakryje aj drobné nedostatky a keď sa vám jej nalepenie na prvýkrát nepodarí, jednoducho ju odlepíte a nalepíte tak, ako treba. Vliesovej tapete to neublíži. Vliesové tapety sú stálofarebné a držia tvar. Tešiť sa z nich budete naozaj dlho. 

Tapety na stenu ako dekorácia

Dnes sa už steny netapetujú celé. Tapetu nalepte len na stenu, ktorú chcete zvýrazniť. Pekne vynikne aj na schodoch. Pri spojenej kuchyni s obývačkou poslúži ako prvok, ktorý priestory od seba oddelí, aj keď len opticky. Dôležité je správne si vybrať. Použite ju ako hlavnú dekoráciu, ktorej prispôsobíte zariadenie izby a ostatné bytové doplnky. Tapety sú pestré. Dôležitú úlohu tu zohráva správna kombinácia farieb, aby ste sa v miestnosti, ktorú tapetou ozdobíte cítili príjemne. Keď chcete tapetu len na spestrenie, farebne ju prepojte s tým, čo už doma máte. Príliš veľa farieb nekombinujte. Pôsobí to rušivo. 

kuXslz703v7plw6

Tapety vhodné do každej miestnosti

Tapetu vyberajte podľa toho, do akej izby ju chcete umiestniť. V kuchyni sa u nás s tapetami nestretávame často a to je škoda. Sú motívy, ktoré v nej vyniknú najlepšie. Chce to odvahu, ale správne zvolená tapeta dodá obyčajnej kuchyni netradičný rozmer. Varenie vám pri peknej tapete pôjde pekne od ruky. Možno vás inšpiruje k skúšaniu nových receptov. V obývačke trávime najviac voľného času. Vytvoriť príjemnú oddychovú atmosféru je tu veľmi dôležité. Prírodné motívy v obývačke určite nájdu svoje uplatnenie. Aspoň v myšlienkach vám pomôžu preniesť sa na miesta, ktoré máte najradšej. V spálni potrebujete načerpať energiu na celý deň. Zútulniť vám ju pomôžu tapety jemných farieb, ktoré upokojujú a prinášajú plnohodnotný spánok. Detská izba je špecifická. V nej si môžete dovoliť všetko. Má byť hravá. Môže hýriť farbami. 

Obklady nepotrebujete

Tapeta s imitáciou dreva patrí medzi najobľúbenejšie. Drevo pôsobí príjemne hrejivo. Na prvý pohľad si nikto nevšimne, že na stene nemáte pravý drevený obklad. Nie je to len jednoduchšia a čistejšia aplikácia, ale aj nižšia cena. Keď vás pohľad na tapetu omrzí, vymeníte ju za inú. Imitácia tehly, kameňa a betónu má tiež svoje čaro. Tieto imitácie prírodných materiálov využijete najmä v moderných interiéroch, vo vidieckom a vintage štýle. 

9y1trvr3nxyXmX6

Sponzorovaný článok - Tapetovanie ako spôsob, ako vniesť do domu útulnosť | dovido.sk