Údržba grilu pred sezónou

Teplé dni sú za rohom a čakajú nás príjemné slnečné víkendy a aj poobedia, keďže sa už konečne zmenil čas a po práci máme viac času na rodinu a čas strávený vonku. Už ste otvárali gril a kontrolovali, v akom je stave? Či už máte plynový gril,  plne automatický gril na drevené uhlie alebo pelety, keramický gril, elektrický gril alebo kotlový gril, každý z nich bude pred sezónou potrebovať chvíľku vášho času. Poďme sa pozrieť na údržbu pri jednotlivých tipoch grilu.

Keramický gril

Naschvál začíname tým najjednoduchším grilom na údržbu. Je totiž veľmi pravdepodobné, že gril ste používali aj počas zimy, takže tieto riadky by sme ani nemuseli písať. Ale vo všeobecnosti je údržba grilov typu kamado nenáročná. Gril dáme raz-dvakrát do roka vypáliť. Vtedy sa pyrolízou vypália všetky nečistoty a vy už len po rozobratí všetkých keramických častí gril pozametáte metličkou alebo použijete vysávač na popol. Nerezové príslušenstvo môžete dať vypáliť spolu s grilom a keramické dosky po oškrabaní vypaľujete priebežne počas grilovania otočením smerom k uhliu.  

Z vonkajšej strany gril umyjeme jemným saponátom a utrieme do sucha. Komín umývame princípom "klin sa klinom vybíja" a teda na starú mikrofázovú handričku dáme trochu jedlého oleja a komín zbavíme sadzí, mastnoty a dechtu. Teplomer odskrutkujte, vyčistite sondu a nakalibrujte pomocou vriacej vody. 

Kamado-Joe-Konnected-Joe-Review-2023-tout-95898352d89c40d4ab121d1ae2610ae0-2

Peletový gril

Údržba peletových automatických grilov je tiež jednoduchá, lebo môžete použiť pyrolízu na vnútro grilu aj na rošty. Údržba tohoto typu grilu začína už pred zimou, ak neplánujete v zimných mesiacoch grilovať. A to tak, že vyprázdnite zásobník s peletami, vyčistíte šnek a popolník. Vnútro grilu spolu s roštami umyte ekologickým čistiacim prostriedkom určeným na vnútro grilov a vonkajšie časti pretrite jemným prostriedkom a mikrofázovou handričkou.

Pri peletovom grile je dôležité, aby ste udržiavali čistú odkvapkávaciu plochu a prietok do odkvapkávacieho kýblika alebo nádoby. Taktiež je nevyhnutné pred sezónou skontrolovať stav peliet. Ich skladovanie je zásadné, lebo nesmú navlhnúť. Ich navlhnutie by ich znehodnotilo a boli by nepoužiteľné, pretože by sa zasekávali v šneku.

Traeger_ekologicke-cistenie-grilu

Automatický gril na drevené uhlie

Pri griloch tohto typu sa údržba začína tiež vo veľkej miere pred zimnou sezónou a to vyčistením zásobníka na uhlie a koša na popol. Vnútro grilu sa dá tak isto ako pri peletových griloch vyčistiť pyrolízou. Nebude však tak efektívna ako pri keramických griloch, kde teplota dosiahne až 500°C. Takže si bude potrebné pomôcť ekologickým čistiacim prostriedkom. Odporúčame tiež vyčistiť odtok mastnoty a nádobu na odtekajúci tuk. 

Kotlový gril

Ak máte gril typu Weber alebo Kettle Joe, tak údržbu vykonáte vypálením pomocou kvalitného dreveného uhlia, vďaka ktorému dosiahnete vysokú teplotu na pyrolízu. Do grilu pri vypaľovaní dajte aj rošty očistené od zbytkov jedla. Po vypálení gril ešte dočistite podľa potreby čistiacim prípravkom a mikrofázovou handrou. Nepoddajné nečistoty vám pomôže očistiť kartáč na gril. 

vysavac-na-popol-cistenie-grilu

Plynový gril

Pri plynových griloch je údržba veľmi dôležitá a určite sa nespoliehajte len na predsezónne čistenie grilu. Plynový gril treba čistiť po každom použití a to tak, že ho rozpálite na maximum a zbytky dáte vypáliť. Nikdy nezabúdajte na čistotu trysiek a dodržujte pokyny výrobcu na údržbu. 

Základné zhrnutie údržby grilov:

  • Grily čistite zásadne odpojené od elektriky a plynu.
  • Zamerajte sa na všetky časti grilu aby pred prvým rozpálením nezostali nikde stopy mastnoty z minulej grilovacej sezóny.
  • Ak je grilovacia mriežka príliš znečistená a neviete ju vyčistiť ani vypálením na vyššiu teplotu, tak ju namočte do vody so saponátom a nechajte pár hodín odmočiť.
  • Vždy udržujte odkvapkávacie podnosy, tácky a nádoby čisté aby ste predišli riziku vznietenia.
  • Uhlie a pelety skladujte na suchom mieste, aby sa predišlo navlhnutiu. 
  • Ak si chcete uľahčiť údržbu grilu pred sezónou, odporúčame používanie krycej plachty

 kettle-kotlovy-gril-krycia-plachta