Ako sa starať o riad z rady Kamado Joe Karbon Steel?

Karbónová oceľ je veľmi praktický materiál na výrobu panvíc, wokov a grilovacích platní. Jej výhoda spočíva v tom, že je oproti liatine odolná voči agresívnejším pokrmom (ako sú kyslé a zeleninové jedlá) a zároveň po zakúpení ju netreba zdĺhavo pripravovať na prvé ostré použitie ako je to pri lacných riadoch z ocele. Riad a príslušenstvo z karbónovej ocele stačí pred prvým použitím natrieť olejom a dať vypáliť. Odporúčame to pre podčiarknutie jeho prirodzených nepriľnavých vlastností. 

Ako vypáliť karbónový riad a ako urobiť "seasoning"? 

1. Naolejujte riad a pomocou papierovej utierky rozotrite olej po celom povrchu. Používajte oleje s vysokou tepelnou odolnosťou (cca 204°-246°C). Používajte oleje ako napríklad repkový, slnečnicový, ryžový alebo sójový.
Nepoužívajte oleje ako avokádo, kokos alebo olivový olej. 

2. Riad dáme do rúry na 204°C a necháme ho vypekať približne jednu hodinu. Ak sa dá, nechajte ho otočený smerom nadol. Pred vybratím z rúry nechajte úplne vychladnúť. 

3. Po vychladnutí papierovou utierkou utrite zvyšok oleja.

Tip: Riad by nemal byť lepkavý na dotyk. Ak lepkavý je, tak ho znova zahrejte a nechajte prejsť vypaľovaním "seasoningom". 

Riad Karbon Steel nadobudne rôzne vzory po čase používania. Zmena farby a vzhľadu je úplne normálna. Čím tmavší váš riad je, tým lepšie sú jeho nepriľnavé vlastnosti. 

karbon-steel-kamado-joe


Karbónový riad rovnako ako každý riad potrebuje údržbu. V tomto prípade je údržba veľmi jednoduchá avšak aj tu treba dodržiavať určite zásady. Tak sa pozrime na to, čo urobiť po grilovaní:

1. Po úplnom vychladení karbónového riadu utrite všetok prebytočný olej kuchynskou papierovou utierkou alebo handričkou.

  • Na čistenie nikdy nepoužívajte abrazívne čistiace nástroje
  • Ak je to potrebné, použite plastovú špachtlu na odstránenie prilepených potravín. Môžete použiť aj soľ a olej ako peeling. Pri panviciach a woku sa pripálené nečistoty môžu odstrániť nasledovne: Zohrejte vodu v panvici a nechajte 3-5 minút prevrieť. Potom jemne zoškrabte plastovou špachtľou. Buďte opatrní, panvica bude horúca. Vylejte vodu a panvice nechajte vychladnúť.

2. Riad umyte teplou vodou a mäkkou špongiou.

3. Dôkladne osušte absorpčnou papierovou utierkou alebo kuchynskou handričkou. Ak si všimnete jemnú nečistotu na handričke, je to normálne. Sú to zvyšky z oleja po vypaľovaní, jedlu to neškodí a je to prirodzená vlastnosť produktu. 

4. Pred uskladnením naneste na platňu veľmi tenkú vrstvu oleja alebo vosku na určeného na konzerváciu kovového riadu. Skladujte na chladnom a suchom mieste. Tenká vrstva oleja ochráni platňu a pripraví ju na ďalšie varenie.

5. Raz za čas bude potrebné platňu vypáliť. 

Vidíte, nie je to nič zložité a na oplátku sa vám nové príslúšenstvo z dielne Kamado Joe odvďačí veľkým množstvom pripravených špecialít. 

Prehľad jednotlivých výrobkov z uhlíkovej ocele, ktoré si môžete ihneď objednať, nájdete TU >>>

karbonova-platna-kamado-joe-cela