Grilovanie a údenie v zime máme radi!

Poďte si to s nami predstaviť. V rukách teplý čaj alebo varené vínko, všade okolo rozvoniavajú klinčeky, pomaranče a … pomaly pečený grilovaný bôčik, kapustnica alebo fantastické zaúdené makrely. Príchodom chladnejších dní nie je nutné sa zavrieť doma a obmedziť aktivity vonku. Ako sa hovorí, že neexistuje zlé počasie ale zle oblečený turista - a to isté platí všeobecne pre všetkých. Pobyt vonku na čerstvom vzduchu (samozrejme vo vhodnom oblečení) je zdravý a počas chrípkového obdobia nám prospeje omnoho viac, ako keby sme boli zavretí celé dni v prekúrenom dome alebo byte. Musím vám povedať, že najkrajšie zážitky z minulej zimy máme práve z grilovačky. Pripravovali sme jelenie ragú na červenom víne a hubách, všade po okolí sa z grilu niesla táto omamná vôňa, popíjali punč a stavali snehuliaka. Miestami sa to zvrtlo do guľovačky a keď nám vyhladlo, tak obed z grilu bol hotový bez toho, aby hociktorý člen rodiny musel stáť pri sporáku v kuchyni.

ohniskovy-gril-grilovanie-zima-2


Možno si neviete predstaviť ako grilovať v chladných dňoch, ale ak zvažujete kúpu grilu pre ďalšiu sezónu, urobte tak teraz a kúpte si gril, ktorý zvládne grilovanie aj počas mínusových teplôt. Buď sa rozhodnete pre keramický variant, ktorý výborne drží teplotu aj v mrazivých dňoch (ako napríklad gril Kamado Joe  teraz aj v automatickej verzíi Konnected Joe) alebo pre plne-automatické grily Traeger alebo Masterbuilt. Tie sa dajú kúpiť už aj vo verzí s dvojitou grilovacou komorou, takže udržanie teploty aj počas mrazov bude malina. Navyše pri nich nemusíte vôbec stáť a keď Vám bude už príliš zima, stačí sa ísť dnu zahriať a všetko dianie na grile aj prípravu, budete mať pod kontrolou priamo z mobilného telefónu.

traeger-gril-zima-grilovanie


Cez zimu sú obľúbené recepty, pri ktorých nemusíte stáť a pripravujú sa pod „pokličkou“ grilu bez vašej asistencie. Avšak úplným opakom sú ohniskové grily, ktoré doslova nabádajú v sychravom počasí stáť pri grile a vychutnávať si sálajúce teplo, popíjať varené víno robené na čerstvom vzduchu a pripravovať si na elektrickom ražni malé prasiatko, v kotlíku guláš alebo na plantchi ryby so zeleninou. 

vulcanus-grilovane-prasa-na-grile-razen


Ďalšou obľúbenou jesennou a zimnou činnosťou je údenie si domácich výrobkov, ktoré ak ste neskúšali, tak tento rok je ten správny čas. Urobiť si doma klobásku alebo slaninku, na ktorú si pamätáte od starej mamy je na nezaplatenie. Ak máte vhodný gril, viete údiť aj v ňom poprípade si viete zaobstarať udiareň do par stoviek eur a rozbehnúť prípravu domácich delikates plnou parou - alebo dymom a nemusíte byť ani odborník, dnešné udiarne stačí zapnúť, vhodiť štiepky a už sa len tešiť na výsledok. 

masterbuilt-udiaren-nastavenie


Ako ste si všimli, tak počas zimného obdobia sa nemusíte vzdať dobrého jedla z grilu pripraveného pomocou kvalitného uhlia, dreva alebo peliet. Tie dokážu dodať mäsu, zelenine ale aj obyčajným zemiakom ďalší rozmer chuti a za pravdu mi dajú všetci, ktorí si aspoň raz v živote urobili čo i len obyčajne krumple v pahrebe. Navyše v súčasnej dobe si viete zaobstarať gril, pre ktorý chlad, mráz a nepriaznivé počasie nie sú prekážkou. Ak by ste však chceli mať gril ochránený pred nečistotami, dažďom, vetrom a inými znečisťujúcimi vplyvmi (napríklad v podobe vtáčieho osadenstva), tak vrelo odporúčame použitie krycích plácht presne na mieru pre konkrétny gril. Krycia plachta ochráni gril nielen pred nečistotami ale aj proti prevrhnutiu vplyvom nárazového vetra. 

Tak, teraz viete ako na to a túto krásnu grilovaciu zimnú sezónu prehupneme do jej ďalšej polovice plnej chutí, vôní a príjemne strávených chvíľ na vzduchu.

vulcanus-gril-bbq-zima-vianocne-trhy-doma