TIP Z NAŠEJ KUCHYNE: Ako si nezašpiniť liatinový riad?

Dnešný TIP je pre všetkých, ktorý radi zapekajú, pečú a grilujú v liatinovom riade ale neradi ho čistia. Hlavne, ak sa niečo pripáli - to je hotové utrpenie. Po takom guláši alebo ragú stačí liatinový hrniec len opláchnuť horúcou vodou a je pripravený na odloženie. Ale po francúzkych zemiakoch s pripečeným zemiačikom na spodku vie byť viac práce. Máme pre Vás dobrú radu na nezaplatenie, čítajte ďalej.

V ponuke máme dva druhy rúžového papiera na pečenie mäsa. Tento papier však viete využiť aj na vystlanie liatinového riadu. Postup, ako na to:

  1. Odrežte si taký kus, aby sa pohodlne zmestil do liatinového hrnca.
  2. Namočte papier vo vode a opatrne vyžmýchajte jemným stlačením.
  3. Papier rozprestrite a vystlite s ním liatinový hrniec. 
  4. Potrite olejom alebo môžete použiť aj olej v spreji, je to jednoduchšie :)

IMG_5395-2

Tento fígeľ obzvlášť využijete, ak pripravujete jedlo na kyslej kapuste - koložvársku kapustu, mäso na "zelí", rozne zapekané rajčinové jedlá alebo potraviny, ktoré sa s liatinou nekamarátia práve kvôli kyslosti.

IMG_5402-3

No a posladná výhoda fígľu z "našej kuchyne" je fakt, na ktorý upozornila naša kolegyňa. Po dopečení zapekaných jedál ako sú francúzke zemiaky, zapekané cestoviny alebo dokonca aj koláče sa dá celé jedlo aj s papierom vybrať z liatiny a nechať rovnomerne chladnúť. Jedlo sa lepšie krája lebo je rovnomerne teplé a čo je najlepšie? Liatinu stačí len pretrieť utierkou a odložiť do skrinky :)

IMG_5525-2

Ak by ste sa chceli dočítať viac o údržbe a čistení liatiny, pozrite si náš článok Ako sa starať o liatinový riad?