Ako si vybrať správny nôž?

Ponuka kovaných nožov je pomerne široká a preto Vám prinášame stručného sprievodcu nožov. Poradíme Vám, ako si vybrať ten správny nôže pre Vaše potreby, aký nôž je na mäso, na zeleninu alebo chlieb a ako a čím ostriť nôže. S nožom, ktorý je určený presne pre Vaše potreby krájania je naozaj radosť pracovať. Vedia to profesionálni kuchári aj japonskí majstri remesla. S potrebou dobrého noža sa stretávame v každej medzinárodnej kuchyni. Je jedno, či si idete pripraviť ázijské špeciality z woku alebo sushi, francúzske Ratatouille, španielsku Paellu alebo slovenské halušky so slaninkou a bryndzou. Všade oceníte presnosť krájania, porcovania alebo vykosťovania. 

noze forged japonska ocel rucne kovane


Nôže na zeleninu

Nože na zeleninu sa nazývajú aj Nakiri, alebo Japonské nože na zeleninu. Tieto nože sú nevyhnutnosťou, ak máte radi ázijské jedlá, zeleninové šaláty alebo bylinky. Perfektne s ním pokrájate mrkvu alebo reďkovku na pásiky julienne alebo obľúbené bylinky na jemno ako profesionál.

na zeleninu


Univerzálny kuchársky nôž

Je to najuniverzálnejší tvar noža v kuchyni a je to nevyhnutnosť pre každého kuchára a fanúšika varenia. Nakrájate s ním mäso, zeleninu, ryby ale poradí si aj s bylinkami. Je to ideálny darček pre mladé páry do nového bytu, pre začínajúcich kulinárov alebo ak nechceme darčekom urobiť krok vedľa. 

univerzalny kuchynsky noz


 

Nôž na chlieb

Je to dlhý nôž, ktorý nám dovolí urobiť pohyb akoby pílkou. Aj jeho čepeľ je zúbkovaná a perfektne si poradí aj s chrumkavou kôrkou na chlebe, koláčmi ale využijete ho aj na krájanie väčších kusov ovocia a zeleniny, ako napríklad melónu, tekvice alebo ananásu.

noz na chlieb


Nôž na porciovanie mäsa

Tento nôž má dlhú ale úzku čepeľ, ktorá poskytuje menší odpor pri rezaní mäsa alebo rýb a tým sa mäso menej lepí na čepeľ. Každý mäsiar Vám povie, že základom jeho profesie je kvalitný nôž - že to sa potom to prasiatko rozoberá samo.

na porciovanie masa


Univerzálny nôž

Je to v podstate menšia verzia kuchárskeho univerzálneho noža. Ideálna na krájanie zeleniny alebo menších kúskov mäsa. Vďaka úzkej čepeli s ním môžete pracovať naozaj veľmi presne. Tento nôž odporúčam naozaj každému ako povinnú výbavu kuchyne. 

univerzalny maly noz


Nôž na šúpanie a okrajovanie

Tento nožík má menšiu čepeľ ako rúčku a tvar ideálny na lúpanie, šúpanie a začisťovanie zeleniny a ovocia. Jeho čepeľ je úzka a nožík patrí k tým ľahším. S týmto nožíkom určite vyhrajete súťaž v šúpaní jabĺk o najdlhšiu šupku.

na supanie a okrajovanie noz


Nôž Santoku

Nôž Santoku je japonská verzia kuchárskeho univerzálneho noža. Slovo “santoku” znamená “tri cnosti”, čo je vlastne odkaz na tri jeho účely požitia - je totiž ideálny na krájanie, rezanie a porciovanie. Tento nôž patrí k naším obľúbeným a odporúčame ho začleniť do zbierky.

santoku


Nože na steaky

Kvalitné kusy mäsa by sa mali krájať kvalitným nožom. Nie je hádam nič horšie ako dať hosťom na steak tupý alebo nevhodný nôž. Ideálny nôž na stejky prerezáva mäso bez ťahania a trhania vlákien. Ak by ste sa chceli dozvedieť viac aj o steakoch, nájdete ich v tomto článku.

noz na steak


Vykosťovací nôž

Tieto atypické nože sú špeciálne navrhnuté na vykosťovanie mäsa a hydiny. Má dlhú a tenkú čepeľ s ktorou sa dobre vedie rez popri kosti. Takže ak nabudúce budete na grilovačku chystať vykostené stehná, viete po akom noži siahnuť.

vykostovaci noz


Mäsiarsky nôž

Vďaka jeho extra dlhej čepeli je tento nôž ideálny na prípravu a porciovanie veľkých kusov mäsa. Charakteristickým znakom noža je jeho zaoblená rozšírená špička čepele, ktorá nôž výborne vyvažuje. S nožom spravíte aj pri veľkých kusoch krásne čisté rovné plátky mäsa v jednom reze. 

masiarsky noz


Ázijský sekáčik na mäso

S ázijským sekáčom nakrájate a naporcujete hrubé kusy mäsa a zeleniny. Rovnako rýchlo naporcujete aj hydinu alebo nakrájate bylinky. Tieto nože pripomínajú mäsiarsky sekáč na mäso avšak nie sú určené na sekanie kostí ani kostnatých častí. Poradia si však výborne s chrupavkami, mäkkými kostičkami a šľachami. 

azijsky sekacik na maso


Vidlica na mäso

Vidlica je primárne určená na pridržanie mäsa pri krájaní a prerezávaní. Kombinuje sa najčastejšie s Mäsiarskym alebo porcovacím nožom.

vidlica na maso


Diamantová ocieľka

Brúsna ocieľka nie je určená na brúsenie noža, zaisťuje len prestavenie smeru ostria čepele tak, aby sa udržal ostrý. pohybom celej dĺžky čepele po brúsnej ocieľke rýchlo docielime ostrosť pred použitím. Je dôležité nôž vo vždy rovnakom uhle a nože dať raz za čas prebrúsiť profesionálom.

diamantova ocielka


Pozrite si celú ponuku ručne kovaných nožov z dieľne Forged a nájdite si tie správne pre Vás alebo pre Vaších blízkych.

forged_brute

Forged BRUTE

forged_intense

Forged INTENSE

forged_katai

Forged KATAI

forged_olive

Forged OLIVE

forged_sebra

Forged SEBRA

forged_vg10

Forged VG10

banner-shop-roku-2024