Ako sa starať o kované nože?

Kované nože sú krásny zberateľský kúsok ale zároveň aj praktickým pomocníkom v kuchyni alebo pri príprave mäsa na grilovačku. Sú vyrábané podľa stročných janponských tradícii a sú kompletne ručne ukované, takže každý nôž je originál. Vzhľadom na špeciálny spôsob výroby je potrebné zvoliť aj správny druh starostlivosti o tieto krásne nože. Pripravili sme pre Vás pár rád a užívateľských tipov na údržbu ručne vyrábaných nožov, aby slúžili aj generáciam po nás.

Snímka obrazovky 2022-08-23 o 14.06.23

Ako čistiť kovaný nôž?

Kované nože nie je možné umývať v umývačke riadu. Nôž vyčistite teplou vodou a môžete použiť malé množstvo jemného čistiaceho prostriedku. Pred uložením nôž dôkladne vysušte. Ideálne je nože očistiť ihneď po použití a nenechávať ho dlho v kontakte s tekutinami, ktoré môžu spôsobiť, že sa na noži zjavia hrdzavé škvrny. 

Pred prvým použitím nôž tiež vyčistite teplou vodou a nezľaknite sa olupovania ochrannej vrstvy na oceli. Je to normálne a po niekoľkých použitiach tento jav pominie.

Ako sa starať o kovaný nôž a ako ho skladovať?

Ak svoje kované nože používate len príležitostne na rodinných akciách alebo na grilovačkách s priateľmi, tak v medziobdobí nepoužívania je veľmi dôležité, aby boli správne uskladnené. Ak nôže nebudete dlhšiu dobu používať, odporúčame ho namazať Ballistolom alebo arašidovým olejom. Úplne postačí tenký mastný film. Drevenú rukoväť nožu ošetrujte pravidelne olejmi, ktoré sa používajú aj na krájacie dosky a denká. Ideálny je mandlový, hroznový ale aj obyčajný repkový. Na konzervovanie ocele ale aj impregnáciu dreva nikdy nepoužívajte olivový olej - po čase vytvorí lepkavý film a môže zapáchať.

Snímka obrazovky 2022-08-23 o 17.13.06

Čo nekrájať ručne kovanými nožmi?

Ručne kované nože sú vyrobené z vysoko-kvalitnej japonskej ocele a sú určené, aby Vám a Vašim potomkom slúžili spoľahlivo a dobre dlhé roky. Používajte ich na krájanie mäsa, zeleniny, rýb alebo chleba chleba. Určite sa vyhnite krájaniu kostí alebo zmrazených potravín. Ako podklad na krájanie odporúčame plastovú alebo drevenú krájaciu dosku ako prevenciu pred poškodením čepele.

Ako sa ostrí kovaný nôž?

Ku kovaným nožom sa dodáva špeciálna ocieľka, ktorá je špeciálne navrhnutá tento druh nožov. Jej tvar je okrúhly a má diamantový povlak. Aj keď kované nože môžete naostriť doma, raz za čas odporúčame využiť profesionálne brúsiace služby. Hlavne ak nože používate často. 

Ak ešte nemáte doma tento jedinečný druh nožov alebo máte v rodine jubilanta, je to určite krásny darček, ktorý poteší a je zároveň aj praktický. Sú to perfektní spoločníci na grilovačkách, pre profesionálnych kuchárov alebo len pre amatérskych gurmánov, ktorý si varenie vychutnávajú od samotného začiatku prípravy - každým zarezaním do mäsa alebo cibule. 

Pozrite si celú ponuku ručne kovaných nožov z dieľne Forged a nájdite si tie správne pre Vás alebo pre Vaších blízkych.

forged_brute

Forged BRUTE

forged_intense

Forged INTENSE

forged_katai

Forged KATAI

forged_olive

Forged OLIVE

forged_sebra

Forged SEBRA

forged_vg10

Forged VG10