Pečené gaštany z grilu

Pečené gaštany a ich vôňu si pamätá azda každý. Na jeseň sa aróma pečených gaštanov šírila Starým mestom, boli súčasťou každej väčšej dedinskej akcie a aj festivalov. Teraz sa s nimi môžeme stretnúť pri nákupných centrách a tak sa mi marí, že aj pri stanici ostal jeden stánok. Ale ich kvalita a chuť už nie je čo bývala. Dnes si pečené gaštany robievame doma v keramickom grile. Má ich u nás rada celá rodina a preto si tento recept nielen uložte ale určite odporúčam rozpáliť gril a túto dobrotu si pripraviť.

Čo budeme potrebovať na pečené gaštany? 

- liatinovú panvicu alebo polmesiacové platne

- olej

- gaštany jedlé (pozor nepomýliť si s pagaštanom konským) 

IMG_5292-2


Postup prípravy krok po kroku:

1. Gaštany je potrebné pred pečením narezať na krížik. Aby sa nám to podarilo, musíme ich nechať zmäknúť vo vode aspoň 24 hodín. Ak toľko času nemáte a na gaštany máte chuť skôr, tak ich zalejte vriacou vodou a zopakujte aspoň 3x vždy keď voda vychladne (mne sa tento spôsob zatiaľ osvedčil najviac).

2. Keď máme gaštany zmäknuté, tak si ich vyberáme po jednom do "hniezdočka" z utierky a ostrým nožom robíme krížik do hĺbky asi 3 milimetre na hĺbku a cca 1,5 cm na šírku (nie moc, aby sa nám gaštan v grile nerozpadol a nevysušil).

3. Rozpálime gril na 180°C a pod liatinovú platňu dáme ešte deflektory na nepriame pečenie, aby sa nám gaštany upiekli rovnomerne aj zo spodnej strany. Ak máte gril s nepriamym teplom ako sú plne automatické grily Masterbuilt alebo Traeger, gaštany môžete poukladať priamo na rošt. 

4. Gaštany potreme jemne olejom a vložíme do grilu. Asi po 15tich minútach ich otočíme. 

5. Po 30tich minútach začneme kontrolovať. Gaštany sa začnú otvárať a zlatnúť. Keďže veľmi závisí od veku, odporúčam jeden otvorený gaštan vybrať a nožíkom prekrojiť. Ak je už mäkký, môžete vytiahnúť celú várku.

Servírovanie: 

Gaštany presuňte do misky a sledujte, ako závratnou rýchlosťou miznú. Je to príjemné spestrenie občerstvenia na Silvestra alebo akúkoľvek párty. Táto pochúťka je totiž nielen výborná ale aj zdravá a obsahuje veľké množstvo vitamínov, minerálov a aj vlákniny.

IMG_5420-2