Valentínsky steak s chimichurry

Na Valentína si vieme predstaviť plno iných činností, ako je postávanie v kuchyni pri šporáku. Preto aj recept, ktorý vám odporúčame je veľmi rýchly, zdravý a aj prospešný pre valentínske radovánky. Pripravte si s nami chutný steak s chimichurry a opečenými hriankami v kuchyni alebo na grile, vzhľadom na to, že tento rok bude počasie slnečné a celkom teplé. 

Čo budeme potrebovať?

Steak:

Chimichurry:

  • červená tenká paprika
  • 2x strúčik cesnaku (môžete vynechať)
  • zväzok petržlenových listov
  • 1/2 zväzku pažítky
  • 1/3 zväzku zelerových listov
  • 45 ml vínneho octu
  • pár kvapiek Tabasca alebo božskej omáčky od Killer Hogs Hot Sauce 
  • 100 ml olivového oleja (podla hustoty, akú chcete)
  • servírovacie misky

Postup prípravy:

Rozpáľte si uhlie v grile na vysokú teplotu a steak z prudka opečte z každej strany približne 2-3 minúty. Potom dajte mimo ohňa a nechajte dôjsť na vnútornú teplotu približne 54°C (stupeň prepečenia necháme na vás, my to na Valentína uprednostňujeme pekne červené). Na účel merania vnútornej teploty vam poslúži teplomer na mäso

steak-emi-food-kamado-joe-bbq

Ak pripravujete steak v kuchyni na panvici, tak postupujte rovnako. Steak prudko opečte na rozpálenej panvici a nechajte v rúre vyhriatej na 200°C dôjsť do vnútornej teploty podľa vašich preferencii. Aj v jednom aj v druhom prípade mäsko nechajte oddýchnuť aspoň 15 minút pred servírovaním.

Steak-emi-food-kamado

Chimichurry odporúčame si pripraviť deň pred podávaním ale nič sa nestane, ak si ho pripravíte aj v ten deň. Všetky suroviny nakrájajte na drobné kúsky, na čo Vám výborne poslúži nôž na krájanie byliniek a zeleniny. V miske zmiešajte s olivovým olejom, Tabascom (pikantnou omáčkou) a vínnym octom. Nechajte postáť aspoň hodinku pred podávaním. Za túto dobu môžete pripraviť steak a obliecť si zvodné šaty na večeru. 

steak-emi-food-recept-valentin-kamado-bbq

Chimichurry sme nezvolili len tak pre nič za nič. Bylinky majú blahodárny vplyv na hygienu ústnej dutiny a o zeleri sa hovorí ako o všelieku na mužskú potenciu. A celé menu ako celok vás dobije vitamínmi, bielkovinami a napriek tomu je ľahko stráviteľné, takže si môžete s dobrým pocitom užiť zvyšok večera. Ak by ste po večeri mali chuť na ľahký dezert, ktorý vás poriadne rozpáli, odporúčame nakladané sušené ovocie - dôverne známy ananás a sladkunké mango s kampotským korením