Drevené terasy: Aké drevo na terasu je to najlepšie?

Terasa je dôležitá súčasť domu, ktorá umožňuje príjemné posedenie na čerstvom vzduchu. Je obľúbená u všetkých členov rodiny aj u návštev, a preto je dôležité ju venovať starostlivosti. Zoberte to rovno od podlahy. Drevené terasy vás očaria vzhľadom i energiou, ktorá z nich prúdi. Vyberte si správny strom a povedzte "áno" drevenej terase. Aké dreviny sú najvhodnejšie?
shutterstock_1056985118 

Prečo povedať "áno" drevenej terase

Rozhodnúť sa, ako vybrať materiál na dlážku na terase, môže byť nadľudská úloha. Niekto chce, aby podlaha chladila, iný aby hriala. Ladiť by mala s domom, aj s prípadnými bočnými stenami terasy, hodiť by sa mala k záhrade, zároveň musí niečo vydržať a nemala by vás finačne zruinovať. 

Zohnať taký materiál nie je ťažké. Nemusíte obchádzať predajne záhradných potrieb a hobbymarkety. Ten najlepší materiál pre vašu terasu stvorila sama príroda. A je to drevo.

Drevená terasa je cenovo dostupný variant, ktorý zoženiete aj vo vylepšenom prevedení pre náročných. Záleží len na type dreva. Niektoré je bezúdržbové, inému sa treba venovať. Každé z nich je ale originál, ktorý vašej terase dodá osobitý vzhľad a aj keď je to klišé, tak vlastne aj dušu. Záleží len na tom, s ktorým stromom cítite súznenie, ktorý sa bude pekné vynímať na podlahe, ale aj na nábytku na terasu. A tiež s čím bude súznieť vaša peňaženka.

Terasové a záhradné sety nájdete na BIANO za skvelé ceny. Zaškrtnite drevo, pre ktoré ste sa rozhodli, cenový filter s vaším stropom a nakupujte z pohodlia domova.

Staviť môžete na Európu, ale odolnejšie sú trópy

Terasu si môžete nechať urobiť na mieru, kúpiť hotovú alebo mať drevenú len podlahu. Dôležité sú vlastnosti jednotlivých drevín. Rozhodujúca hlavne hustota, ktorá určuje odolnosť dreva. Všeobecne sú európske dreviny mäkšie ako dreviny tropické, sú menej odolné, ale za to lacnejšie.

V oblasti terás patria sa najčastejšie používajú druhy smrekové, borovicové, smrekovcové a drevo exotických stromov.

Terasa zo smrekového a borovicového dreva

Obe tieto dreviny patrí do kategórie mäkkých drevín, ich životnosť je okolo 10 rokov (borovica môže vydržať dlhšie) a vyžadujú pomerne rozsiahlu údržbu. Najmenej dvakrát do roka je nutné ošetrovať drevo olejom, ktorý je na to určený.

Niektoré terasy, ktoré sú vystavené slnku, prípadne sú v horských oblastiach, potrebujú ošetrovať ešte častejšie.

Veľkou výhodou je nízka obstarávacia cena, počase sa ale môžete dostať na sumy vyššie. Najmä ak budete celú terasu po rokoch vymieňať.

Prečo zvoliť smrekovcovú terasu

Smrekovec je veľmi špecifický, nielen preto, že je jediný ihličnan, ktorý na zimu opadáva, ale tiež preto, že je na terasu mimoriadne vhodný. Má viac odrôd, najlacnejší variant vydrží 12 až 15 rokov, smrekovec sibírsky má životnosť až 25 rokov.

Smrekovcové drevo netreba nijako ošetrovať a počas rokov získa originálnu šedú farbu, ktorá je úplne prirodzená, a vlastne aj žiadúca. Ak by ste sa tomuto javu chceli vyhnúť, musíte počítať s povrchovými úpravami, všeobecne ale býva lepšie nechať drevo prirodzene starnúť, aby pôsobilo autenticky.

Keď túžite po terase z exotických drevín

Tropické dreviny čelia dennodenne náletom škodcov, vysokej vlhkosti a náročným podmienkam. Práve preto sú veľmi odolné a majú vysokú hustotu, vďaka ktorej ponúkajú životnosť 30 a viac rokov. Sú úplne nenáročné, udržiavať ich vôbec nemusíte a ešte skvele vyzerajú. Niektoré typy môžu šednúť, čo ale zase nemusí byť na škodu, ba naopak.

A vráťme sa ešte k nábytku a doplnkom

Podľa odtieňa a textúry zvoleného dreva ľahko vyberiete aj nábytok na terasu a doplnky. Buď môžete zvoliť rovnaký typ dreva, alebo siahnuť po iných prírodných materiáloch. Napríklad prútie vyzerá v kombinácii s drevom skvele. Len nezabudnite myslieť na odolnosť, pohodlie a praktickosť zároveň.

Klasické drevené záhradné lehátko je ideálnou voľbou na odpočinok, relaxáciu a opaľovanie, a keď sa nepoužíva, dá sa pohodlne zložiť. Prútená lavica je šikovným úložným riešením napr. na podsedáky a poslúži aj ako miesto na sedenie navyše. Rovnakým spôsobom sa dajú využiť aj drevené debničky - jeden deň v nich prinesiete občerstvenia a ďalší ich môžete použiť ako stolček. Nezabudnite pridať ešte pár kvetín a máte oázu pohody!

Drevo je materiál, ktorý sa neomrzí a ktorý je dostupný. Každý strom má príbeh a tým, že si z neho vyrobíte terasu, na ktorej budete ďalšie príbehy písať, mu vlastne dáte ďalší život. A pamätajte si, že prírodné materiály, ako je drevo, budú na záhrade a na terase všeobecne vyzerať oveľa lepšie, ako tie umelé. Takže povedať "áno" drevu je jasná voľba.

A ako mať na terase oázu pokoja? Pozrite tu.


Sponzorovaný článok - Drevené terasy: Aké drevo na terasu je to najlepšie? | biano.sk