Na čo sa zamerať pri letnej starostlivosti o okrasnú záhradu?

Letné prázdniny do našich záhrad nezavítajú ani túto sezónu. V každej oblasti pestovania a údržby sa nájde množstvo zameškaného a nedokončeného. Popri tom sa nevyhneme ani každodennej údržbe. Obzvlášť v lete, keď si výsadba vyžaduje zvýšenú zálievku, prihnojenie, ošetrenie zelených častí a odstránenie odkvitnutých kvetov. Tak je tomu aj v okrasných záhradách, ktorých príjemný vizuálny dojem dosiahneme svedomitou prácou a trpezlivosťou.

shutterstock_1786223270

Zvýšená vlaha a burinové porasty okolo okrasných kvetov

Túto sezónu zavládla vo viacerých regiónoch zvýšená vlaha. Spôsobujú ju nadmerné lokálne a prívalové dažde i časté búrky. Prírodné dažďové zavlažovanie je síce užitočné, ale pri nadbytku často hrozí zahnívanie zelených častí. K tomu neraz dochádza aj bez vplyvu dažďa, teda naším vlastným pričinením - zalievame nadmerne. Často nás k tomu vedie pocit z nedostatku, ktorý sa nám javí pri pohľade na suchú pôdu pod rastlinou. Tá však vody získava dosť z podzemných častí, kde si ju čerpá spolu s ďalšími živinami.

Zvýšená vlaha úzko súvisí aj s burinovými porastmi. Burinu vnímame negatívne a za nápomocné považujeme vysokoúčinné herbicídy so selektívnym alebo totálnym pôsobením proti bežným aj odolným burinám.

Viete, že moderná záhrada paušálne nezavrhuje všetky burinové porasty? Vníma ich ako prirodzenú súčasť záhrad, ktorej pôsobenie dokáže obmedziť aj prírodnou cestou, resp. rozlišuje „dobré“ a „zlé“ buriny. Na príklade ružových záhonov, jedných z najkrajších v okrasných záhradách, sa nesnažíme zneškodniť portulaku, burinu užitočnú pre kyprejší koreňový systém. Všestrannejšie účinky takmer pre celú okrasnú výsadbu má pŕhľava pri nastielaní pôdy. Výluh z pŕhľavy pôsobí dokonca ako prírodná výživa proti chorobám a škodcom (napr. listová hrdza) a pre urýchlenie zrenia kompostu.

Výživné hnojivá pre úspešnú okrasnú výsadbu

V lete sa intenzívnejšie snažíme stimulovať rast rastlín, podporiť kvitnutie a výnosy. Udržiavame prevenciu proti patogénom, ktoré by okrem iného rozvrátili pH v pôdnom prostredí. Slúžia na to výživné NPK hnojivá, konkrétne organicko-minerálne prípravky so zložením pre odolný koreňový systém a celkovú „imunitu“ rastlín.

Dostupné je množstvo prípravkov, no ako v každej oblasti, tak aj pri záhradkárčení si vyberáme najjednoduchšie riešenie. Tieto hnojivá sa zväčša aplikujú na povrch zeminy, a to podľa odporúčaného dávkovania, alebo na listy. Pozor ale na pôsobenie priameho slnka. Vtedy aplikáciu nevykonávame.

Jednoduché a inovatívne riešenie prinášajú aj ďalšie účinné hnojivá pre potreby okrasnej výsadby, konkrétne so zložením aktívneho fosforu na podporu rastu okrasnej begónie, muškátov, surfínií a iných balkónových rastlín. Nová forma hnojiva aktivuje zvýšené kvitnutie a udržiava rastliny v intenzívnom raste. Rast prebieha rovnomerne vďaka zníženému obsahu solí v hnojive. Okrasná výsadba tak skvele plní svoju základnú funkciu – kvitne do krásy!

Zdroj foto: Mariia Boiko / Shutterstock.com


Sponzorovaný článok: Na čo sa zamerať pri letnej starostlivosti o okrasnú záhradu? | lacnepostreky.sk