Piestový alebo skrutkový? Využívajte ten správny kompresor

Kompresor môžeme označiť za pomocníka, ktorý dobre poslúži pri rôznych prácach. Pri ich výbere sú najdôležitejšími faktormi informácie o ich pravidelnosti využívania, množstva potrebného vzduchu a jeho tlaku alebo to, či bude pracovať na báze oleja alebo nie.

shutterstock_1977207935

Piestové kompresory aj do menších prevádzok či domácnosti

Piestové kompresory fungujú na princípe stláčania vzduchu pod piestom. Ten sa pohybuje vo valci podobne, ako je tomu pri automobiloch a ich spaľovacích motoroch. Pri jednom smere je vzduch nasávaný a pri pohybe späť sa stlačí a premiestni do tlakovej nádoby, Ide často o mobilný prístroj, ktorý sa dá vďaka kolieskam bez problémov presúvať. Oproti skrutkovým kompresorom sú ľahšie, lacnejšie a teda vhodné aj do domácnosti či menších prevádzok. Nie je problém ich využívať len občasne. Jednoducho ich zapnete a vypnete len vtedy, kedy ich potrebujete.

Veľkou výhodou je ľahká údržba a jednoduchá konštrukcia. Zabudnite na zložité nastavovanie. Je len na vás, či si zvolíte bezolejové alebo olejové prevedenie. Na výber máte kompresory od pár litrov až po 500 a viac.

Skrutkový kompresor – skutočný efektívny silák

Najčastejšie využívaným kompresorom je ale ten skrutkový. Nebadáme kmitanie žiadnych piestov, disponujú len veľmi malým počtom pohyblivých dielov. Skrutkové kompresory sú veľmi tiché a bez vibrácií. Dlhá životnosť je zaručená odolnosťou, preto sú využívané aj v dielňach či priemyselných prevádzkach.

Oproti piestovým typom počítajte s oveľa vyššou efektivitou, čím sa výroba stlačeného vzduchu stáva lacnejšou. Neprospieva im časté vypínanie a zapínanie, preto ich zodpovedne dimenzujte pre konkrétnu prevádzku. Pripravte sa ale na o čosi zložitejšie nastavenia či údržbu. Ide o profesionálne stroje, ktoré sa obyčajným nadšencom až tak neoplatia. Zaujímavou voľbou môže byť skrutkový kompresor so sušičom, možnosťou je aj prevedenie bez nádrže. V každom prípade ide o spoľahlivý a vytrvalý prístroj, ktorý vám poslúži dlhé roky.

Zdroj obrázku: Dmitry Markov152 / Shutterstock.com


Sponzorovaný článok: Piestový alebo skrutkový? Využívajte ten správny kompresor | https://www.mantech.sk/