Ergonomické kancelárske stoličky a ako na nich správne sedieť

Práca v kancelárii nesie so sebou niekoľko špecifík. Ak ste sa rozhodli vo svojom kariérnom živote uberať práve týmto smerom, musíte počítať s hodinami doslova presedeného času. A keďže ide o prácu, ktorá so sebou prináša aj zvýšené napätie a záťaž na určité partie tela, treba myslieť na správne sedenie.

ergonomicka-stolicka_liftor

Skvelou voľbou sú ergonomické stoličky a kreslá. Tie dokážu podporiť spodnú časť tela a jeho správne držanie. Na trhu dnes ale nájdete viacero druhov tohto typu sedenia, hlavne pre kancelárske účely. Na čo teda pri ich výbere myslieť?

Sedíte na kancelárskej stoličke správne?

Ide svojím spôsobom o individuálnu záležitosť. Kancelárska stolička ergonomického typu musí spĺňať špecifické potreby každého užívateľa. V prvom rade by ale mala byť pohodlná a prispôsobiť sa telu.

Sedacia časť by nemala byť príliš veľká, aby tým netrpeli vaše nohy, resp. by to eliminovalo možnosť oprieť sa úplne dozadu o bedrovú opierku. Neskúšajte ale ani opačné extrémy - sedák by mal poskytnúť pohodlnú oporu aspoň do troch štvrtín stehien.

Pozor aj na situácie, pri ktorých budete sedieť veľmi vpredu, čím sa eliminuje opora stehien. Dôležitá je aj kvalita materiálu, z ktorého je sedacia časť vyrobená. Pri dlhšom sedení sa totiž môžu časom deformovať hlavne sedáky vyrobené z peny s nízkou hustotou. Toto nevhodné tvarovanie spôsobuje nepohodlie a nerovnováhu tela, čo môže viesť k bolestivým stavom chrbta a lopatiek.

Veľmi dôležitou vlastnosťou je výšková nastaviteľnosť, najlepšie pneumatického typu. Pri niektorých prevedeniach stoličiek môžete využiť aj mechanické nastavenie výšky, čo však nie je najviac pohodlná voľba. Pri výškovom nastavení sa uistite, či dokážete udržať kolená v rovine alebo mierne pod úrovňou pravého uhla tak, aby boli nohy pevne na zemi.

Nepodceňujte dôležitosť bedrovej opierky

Svoju nespornú dôležitosť má aj bedrová opierka. Ideálne bude, ak sa bude dať nastavovať smerom hore a dolu, prípadne aj dopredu a dozadu. Len tak sa v plnej miere prispôsobí dolnej časti tela. Pevná bedrová opierka je vhodná väčšinou len pre jedného užívateľa kresla, keďže nemusí vyhovovať iným osobám s odlišnou stavbou tela.

Nejde však len o samotné bedrá. Po opretí sa o túto opierku musí nastať dostatočná opora strednej aj hornej časti chrbta až po lopatky. Ak vám bráni v tom, aby ste mohli posunúť lakte až za trup, stolička nie je vhodná pre vás.

Hľadáte ergonomické vybavenie do kancelárskych priestorov či domácnosti? Kliknite sem!

Skúste si počas sedenia zacvičiť

Zaujímavou voľbou sú ergonomické kreslá a stoličky vhodné na kombináciu s fitloptou. Tento typ sedenia poslúži na pracovné účely, ale aj na voľnočasové aktivity spojené s prácou s počítačom. Ich hlavnou výhodou je podpora pohybu a aktívne sedenie. Akési mierne poskakovanie udržuje nohy v pohybe, čo je skvelý spôsob pre zamestnanie vašich svalov, stimuláciu krvného obehu a v konečnom dôsledku aj zníženie únavy a stresu.

Zdroj foto: vlastné / Liftor.sk


Sponzorovaný článok: Ergonomické kancelárske stoličky a ako na nich správne sedieť | liftor.sk