Na čo si dať pozor pri výbere žumpy?

Pri plánovaní výstavby rodinného domu stojí za to sa tiež zaujímať o aspekt likvidácie odpadových vôd z domácich kanalizačných zariadení. Na miestach, kde nie je možné pripojiť sa k obecnej kanalizácii, je potrebné nainštalovať žumpu. Zistite, ako vybrať správnu nádrž na odpadové vody a nečistoty.

freeimages.com

Veľkosť a kapacita nádrže - najdôležitejší parameter pri výbere žumpy

Nepochybne je to najdôležitejší faktor, ktorý je potrebné vziať do úvahy pri výbere nádoby na odpad. Na trhu sú dostupné modely s objemom od 4 m3 do 12 m3. Zaujíma vás, či bude lepšou voľbou malá alebo veľká žumpa? Jeho rozmery by mali byť prispôsobené individuálnym potrebám domácnosti - počtu ľudí, ktorí v dome žijú.

Podľa odborníkov by kapacita nádrže mala umožňovať likvidáciu odpadu približne každé dva týždne - nie častejšie. Ako vypočítať optimálnu kapacitu žumpy? Je to veľmi jednoduché. Odhaduje sa, že jeden člen domácnosti používa cca. 150 litrov vody denne, t.j. 2 100 litrov v priebehu 14 dní. Vzhľadom na túto skutočnosť bude v prípade dvojčlenných domácností postačujúcim riešením nákup žumpy s objemom 4 000 l.

Materiál a správna montáž

Mimoriadne dôležitý je aj výber materiálu. V súčasnosti sú veľmi obľúbené betónové ako aj plastové žumpy. Prvá možnosť bude určite lacnejšia. Betónové žumpy sa vyznačujú mimoriadnou pevnosťou a trvanlivosťou - sú vysoko odolné voči nepriaznivým poveternostným podmienkam, mechanickému poškodeniu alebo veľkému zaťaženiu. Použitie vysoko kvalitnej betónovej zmesi navyše zaručuje dokonalú tesnosť žumpy.

Pokiaľ ide o montáž, v tomto prípade je mimoriadne dôležité pripraviť vhodnú veľkosť jamy pre nádrž. Okrem toho by ste mali pamätať na dodatočné utesnenie poklopu, ktoré zabráni nadmernému vlievaniu vody do žumpy počas silných zrážok. Pri plánovaní stavby žumpy stojí za to zabezpečiť aj bezproblémový prístup k nádrži pre cisternové auto.

Jednokomorová alebo dvojkomorová žumpa? Čo je lepšie vybrať?

Jednokomorové betónové žumpy majú jednu komoru a revízny otvor. Najčastejšie sa používajú na malých pozemkoch, ako aj v oblastiach so zvýšenou vlhkosťou. Na druhej strane dvojkomorové (prepadové) žumpy sú určené na inštaláciu iba v suchých oblastiach, kde je možné legálne vypustiť časť upravenej vody z nádrže priamo do pôdy.

Postavte na osvedčené riešenia!

Hľadáte ekologické, osvedčené a trvanlivé riešenie zaisťujúce bezpečnú likvidáciu vypúšťaných odpadových vôd a nečistôt? Zvoľte betónové žumpy Kamal Poprad - široký výber nádrží umožňuje prispôsobiť ich veľkosť vašim potrebám. Vyrobené z najkvalitnejších materiálov, sú dokonale tesné a odolné. Nádrže sú navyše zaistené asfaltovými materiálmi, ktoré účinne zabraňujú vnikaniu nečistôt do pôdy.


Sponzorovaný článok | Na čo si dať pozor pri výbere žumpy ?